CD&DVD: SMOLA a HRUŠKY UNPLUGGED LIVE IN SPIŠSKÉ DIVADLO

Reggae-punková kapela na koncerte v oblekoch? Vravíte, že nemožné? Presvedčíme vás o opaku. Neni dávno čo kapela Smola a Hrušky vydali koncertné CD a DVD z ich unplugged koncertu, ktoré môžete zakúpiť na ich eshope.

Na začiatok si poďme predstaviť kapelu. Hudobná kapela Smola a Hrušky zo Spišskej Novej Vsi funguje od roku 1997, kde z pôvodných členov kapely ostalo trio hudobníkov- spevák Spoko, bassgitarista Ubo a bubeník Pišta. V roku 2005 sa ku kapele pridal gitarista Lukáš Pavelka a.k.a Sexi prdelka– ako ho chlapci na koncertoch predstavujú. Posledná zmena v kapele nastala v roku 2009, kedy sa ku kapele pridali vokalisti bratia Miženkovci Matúš a Ján. Starší Matúš hrá na trúbke a mladší Jahn na trombóne.

Kapela má v súčasnosti vydaných 8 CéDečiek. Prvé CD kapela vydala v roku 2003 s názvom Jeseň 2003, o dva roky pridali CD s názvom Na chate, ktoré obsahovalo 30 pesničiek vrátane 5 bonus trackov. Práve druhé CD skupiny obsahuje hit, ktorí poznajú všetci študenti- Matura ale i známu pesničku pre fajčiarov- Cigareta. Medzi jednu z najznámejších pesničiek kapely patrí rozhodne i song Tanga, ktoré sa nachádzajú na albume z roku 2008- Kameň Papier Nožnice. V roku 2010 kapela pustila do sveta svoje prvé DVD, ktoré okrem 13 videoklipov obsahovala aj záznam z Topfestu 2010. Okrem spomínaného DVD kapela vydala aj CD- Lajfka, ktoré obsahuje 17 songov. Album z roku  2012 s názvom Palec Hore obsahuje 13 pesničiek, medzi ktorými sa nachádzajú aj známe hity ako Honey Honey, Fajčiť Treba ale aj hit všetkých letných festivalov Som naje*aný. V 2015 vyšlo CD s názvom Best on 1997-2015, ktoré obsahuje 21 hitov kapely. Po úspešnom CD Best on 1997-2015 prišlo do sveta nové CD&DVD, ktoré nesie názov UNPLUGGED LIVE IN SPIŠSKÉ DIVADLO, prezrádza že to bude niečo netradičné.

Presný názov v oficiálnom shop – UNPLUGGED live in Spišske divadlo (CD+DVD) – naznačuje, že sa nejedná o klasické reggae-punkovú verziu songov. Unplugged CD obsahuje 15 songov, kde autorom všetkej hudby je spevák kapely Jozef “Spoko” Kramár. Na DVD môžeme nájsť celý video záznam z Unplugged koncertu na doskách Spišského divadla. Vypredané hľadisko divadla mohlo svojich hudobných miláčikov vidieť v netradičnom šate, kapela totiž vymenila farbené crazy oblečenia za košele a kravaty.

 

Odsedieť vyše hodinový koncert nebolo nič ľahké pre divákov ani pre samotnú kapelu, čo môžme sledovať v niektorých momentov záznamu. Nosiče s unplugged záznamov štartuje pesnička Cigareta, ktorej autorom je Spoko. DVD naberá rýchly spád bez, pre niekoho zbytočných a pre niekoho práve naopak dôležitých, preslovom pred pesničkami. Jedna pieseň strieda druhú podľa tracklistu, ktorý je totožný s tracklistom CDečka. Ako 12. song zaznejú prvé tóny obľúbenej skladby Som naje*aný, avšak presne tu nastane veľké prekvapenie, pre tích ktorí dôkladne neštudovali tracklist. Vulgárne slová sa na dosky divadla nehodia, načo mysleli pri spomínanej skladbe a preto práve túto skladbu upravili na slušnejšiu verziu- Som nahnevaný. Hneď v prvom refréne textu dostala vypredaná sála šancu si zaspievať refrén, ktorí zaspievali pôvodný formát textu. V druhom refréne piesňe trubkár Matúš jasne naznačil, ktorý refrén sa má spievať.

V trackliste nechýba ani pesnička Honey, Honey v ktorej Zdenku Prednú nenahradil Zdenko z Popradu alias Matúš Miženko, ale o ženskú časť pesničky sa postarala Lucia Varšová, ktorá okrem spevu hrala i na husle. Lucka nebola jedinou hostkou v divadle okrem nej kapele vypomohol i Martin Krestián, ktorý obohatil koncert hrou na perkusie. I napriek divadlovému koncertu ide z DVD energia a je priam obdivhodné, že ľudia vydržali takmer celý koncert sedieť a počas celého koncertu vytrvalo tlieskali rukami nad hlavou, čomu dopomohli k ešte lepšej atmosfére, ktorá sála z CD i DVD. Ako malým bonusom na konci DVD je videozáznam, ktorý nahliadne do zákulisia koncertu. Počas zákulisných záberov hrá obľúbená pesnička nielen speváka Jozefa Kramára ale určite i vaša obľúbená- Tanga.

CD a DVD Unpluggedlive in Spišské divadlo môžete zakúpiť na oficiálnom shope kapely alebo priamo na ich koncerte.

Comments

comments