CD&DVD: SMOLA a HRUŠKY UNPLUGGED LIVE IN SPIŠSKÉ DIVADLO

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneBuffer this pagePrint this page

Reggae-punková kapela na koncerte v oblekoch? Vravíte, že nemožné? Presvedčíme vás o opaku. Neni dávno čo kapela Smola a Hrušky vydali koncertné CD a DVD z ich unplugged koncertu, ktoré môžete zakúpiť na ich eshope.

Na začiatok si poďme predstaviť kapelu. Hudobná kapela Smola a Hrušky zo Spišskej Novej Vsi funguje od roku 1997, kde z pôvodných členov kapely ostalo trio hudobníkov- spevák Spoko, bassgitarista Ubo a bubeník Pišta. V roku 2005 sa ku kapele pridal gitarista Lukáš Pavelka a.k.a Sexi prdelka– ako ho chlapci na koncertoch predstavujú. Posledná zmena v kapele nastala v roku 2009, kedy sa ku kapele pridali vokalisti bratia Miženkovci Matúš a Ján. Starší Matúš hrá na trúbke a mladší Jahn na trombóne.

Kapela má v súčasnosti vydaných 8 CéDečiek. Prvé CD kapela vydala v roku 2003 s názvom Jeseň 2003, o dva roky pridali CD s názvom Na chate, ktoré obsahovalo 30 pesničiek vrátane 5 bonus trackov. Práve druhé CD skupiny obsahuje hit, ktorí poznajú všetci študenti- Matura ale i známu pesničku pre fajčiarov- Cigareta. Medzi jednu z najznámejších pesničiek kapely patrí rozhodne i song Tanga, ktoré sa nachádzajú na albume z roku 2008- Kameň Papier Nožnice. V roku 2010 kapela pustila do sveta svoje prvé DVD, ktoré okrem 13 videoklipov obsahovala aj záznam z Topfestu 2010. Okrem spomínaného DVD kapela vydala aj CD- Lajfka, ktoré obsahuje 17 songov. Album z roku  2012 s názvom Palec Hore obsahuje 13 pesničiek, medzi ktorými sa nachádzajú aj známe hity ako Honey Honey, Fajčiť Treba ale aj hit všetkých letných festivalov Som naje*aný. V 2015 vyšlo CD s názvom Best on 1997-2015, ktoré obsahuje 21 hitov kapely. Po úspešnom CD Best on 1997-2015 prišlo do sveta nové CD&DVD, ktoré nesie názov UNPLUGGED LIVE IN SPIŠSKÉ DIVADLO, prezrádza že to bude niečo netradičné.

Presný názov v oficiálnom shop – UNPLUGGED live in Spišske divadlo (CD+DVD) – naznačuje, že sa nejedná o klasické reggae-punkovú verziu songov. Unplugged CD obsahuje 15 songov, kde autorom všetkej hudby je spevák kapely Jozef “Spoko” Kramár. Na DVD môžeme nájsť celý video záznam z Unplugged koncertu na doskách Spišského divadla. Vypredané hľadisko divadla mohlo svojich hudobných miláčikov vidieť v netradičnom šate, kapela totiž vymenila farbené crazy oblečenia za košele a kravaty.

 

Odsedieť vyše hodinový koncert nebolo nič ľahké pre divákov ani pre samotnú kapelu, čo môžme sledovať v niektorých momentov záznamu. Nosiče s unplugged záznamov štartuje pesnička Cigareta, ktorej autorom je Spoko. DVD naberá rýchly spád bez, pre niekoho zbytočných a pre niekoho práve naopak dôležitých, preslovom pred pesničkami. Jedna pieseň strieda druhú podľa tracklistu, ktorý je totožný s tracklistom CDečka. Ako 12. song zaznejú prvé tóny obľúbenej skladby Som naje*aný, avšak presne tu nastane veľké prekvapenie, pre tích ktorí dôkladne neštudovali tracklist. Vulgárne slová sa na dosky divadla nehodia, načo mysleli pri spomínanej skladbe a preto práve túto skladbu upravili na slušnejšiu verziu- Som nahnevaný. Hneď v prvom refréne textu dostala vypredaná sála šancu si zaspievať refrén, ktorí zaspievali pôvodný formát textu. V druhom refréne piesňe trubkár Matúš jasne naznačil, ktorý refrén sa má spievať.

V trackliste nechýba ani pesnička Honey, Honey v ktorej Zdenku Prednú nenahradil Zdenko z Popradu alias Matúš Miženko, ale o ženskú časť pesničky sa postarala Lucia Varšová, ktorá okrem spevu hrala i na husle. Lucka nebola jedinou hostkou v divadle okrem nej kapele vypomohol i Martin Krestián, ktorý obohatil koncert hrou na perkusie. I napriek divadlovému koncertu ide z DVD energia a je priam obdivhodné, že ľudia vydržali takmer celý koncert sedieť a počas celého koncertu vytrvalo tlieskali rukami nad hlavou, čomu dopomohli k ešte lepšej atmosfére, ktorá sála z CD i DVD. Ako malým bonusom na konci DVD je videozáznam, ktorý nahliadne do zákulisia koncertu. Počas zákulisných záberov hrá obľúbená pesnička nielen speváka Jozefa Kramára ale určite i vaša obľúbená- Tanga.

CD a DVD Unpluggedlive in Spišské divadlo môžete zakúpiť na oficiálnom shope kapely alebo priamo na ich koncerte.

Mohlo by vás zaujímať

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneBuffer this pagePrint this page

Comments

comments