Birkenau- Auschwitz I. a II. tábori smrti

Už dlhší čas som uvažoval o návšteve Osvienčimu a Brezinky. Zo Slovenska som vyrazili skoro ráno. Zaparkoval som až na stráženom parkovisku . Cena za parkovné je 7 PLZ na deň ( cca 2 € ). Pred vstupom určite odporúčam kúpiť si sprievodcovskú brožúrku v slovenčine ( 4 PLZ ), kde je podrobne popísané čo sa v ktorom bloku nachádza. Tábor je otvorený 7 dní v týždni ( okrem sviatkov ) a v lete sú otváracie hodiny od 8,00 – 19,00 hod. Medzi 10,00 – 15,00 je možný vstup do tábora len so sprievodcom ( slovenský sprievodca by mal byť k dispozícii od 11,00 – 12,00 hod ) a treba zaplatiť vstupné 25 PLZ ( poľský sprievodca ) alebo 40 PLZ ( inojazyčný sprievodca ). Mimo uvedených hodín je vstup do tábora bezplatný a môžete sa tam voľne pohybovať bez obmedzení.

Koncentračný tábor začali budovať v roku 1940 na mieste bývalých kasární. Za veliteľa tábora bol vymenovaný Rudolf Höss. V tábore bolo celkovo 28 jednoposchodových budov a priemerný číselný stav väzňov kolísal medzi 13 000 – 16 000.  Do koncentračného tábora sme vstúpili cez známu bránu s cynickým nápisom “Arbeit macht frei” – ” Práca oslobodzuje”. Tento slogan si so sebou do Osvienčimu priniesol veliteľ tábora Rudolf Höss z koncentračného tábora Dachau, kde bol po prvý krát použití. Cez túto bránu väzni denne odchádzali do práce a pri vchode im hral táborový orchester pochody.

DSC_6420

Dvor medzi blokmi 10 a 11. Drevené debnenie na oknách bloku 10 ( vpravo ) malo zabrániť sledovaniu vykonávaných popráv pred “Stenou smrti” . Pred “Stenou smrti” príslušníci SS zastrelili niekoľko tisíc väzňov, predovšetkým Poliakov. Na dvore bloku 11 sa vykonávali aj tresty bičovaním a tzv. “stĺpik” spočívajúci vo vešaní väzňa za ruky vykrútené dozadu.

DSC_6539Plynová komora v ktorej príslušníci SS zabili pomocou Cyklónu B nekoľko tisíc Židov a tiež pár skupín ruských vojenských zajatcov. Naraz mohlo byť v plynovej komore zavraždených aj niekoľko stoviek ľudí. Cyklón B nacisti vhadzovali cez šesť otvorov v strope. Táto plynová komora sa prestala používať potom, keď v Birkenau – Auschwitz II. vybudovali väčšie krematória a plynové komory.DSC_6618

Kremačná pec, ktorá sa nachádza hneď vedľa plynovej komory. V miestnosti boli zachované dve z pôvodne troch pecí. Do každej pece vkladali 2-3 mŕtvoly naraz a počas dňa takto spálili asi 350 tiel. DSC_6624

Celý tábor bol obohnaný ostnatým drátom, ktroý bol pod elektrickým napätím.

DSC_6635

Comments

comments