Relykros otvára motoristickú sezónu na SLOVAKIA RINGU

 

Orechová Potôň, 1. marec 2017 – Motoristický pretekársky okruh SLOVAKIA RING vstupuje koncom marca už do svojej ôsmej sezóny. A bude to skutočne zaujímavý rok plný rozmanitých pretekov, disciplín, akcie a zábavy. Začína sa 25. a 26. marca Stredoeurópskou trofejou FIA v relykrose (FIA CEZ OMV MaxxMotion Rallycross).

Čoraz populárnejší relykros sa u nás predstaví hneď dvakrát: FIA CEZ OMV MaxxMotion si okrem marcového termínu 25.3-26.3 2017  našla miesto aj na finále šampionátu 21. a 22. októbra. Tak ako po predošlé dva roky, aj teraz uvidíme horúce súboje v štýle “nárazník o nárazník” na špeciálnej relykrosovej trati SLOVAKIA RINGU. Tá meria 1250 metrov a pozostáva zo 65 % z asfaltového povrchu, pričom zvyšok tvorí nespevnený-šotolinový povrch. Diváci zažijú najlepšiu akciu priamo na vlastné oči z pohodlia hlavnej a montovanej tribúny pozdľž štartovej rovinky.

csm__MG_2735_728ee86971

Výhodou relykrosu je, okrem iného, kompaktnosť takýchto tratí, ktoré sú stavané pre prítomných divákov. Tí zažijú sériu 4 až 6-kolových krátkych pretekov, v ktorých stoja na štarte – bok po boku – tí najlepší z krajín stredoeurópskej zóny. Každý z nich má preto len minimálne množstvo času popasovať sa nielen so súpermi, ale aj s komplikovanými prechodmi z asfaltu na šotolinu a späť na asfalt, zväčša pod plným plynom…

Povinnou a pestrou súčasťou je tzv. “Joker lap” – čiže “žolíkové kolo”: ide o predĺženú šotolinovú časť okruhu, ktorá je zhruba o 1-1,5 s pomalšia, než klasické kolo. Žolík je povinný pre každého aspoň raz, v každej ostrej jazde. Kedy si ho jazdec vyberie je na jeho aktuálnej pozícii a pohotovej stratégii. Často sa žolíkom preteky vyhrávajú, ale aj prehrávajú.

DSC_2226

Tak ako po minulé roky, aj teraz sa bude rozhodovať vo viacerých výkonnostných triedach. Tím aktuálneho zónového majstra Rakúšana Maxa Puchera dokonca preteká aj na FIA Majstrovstvách sveta v relykrose (FIA WRX). Práve vďaka slávnemu svetovému šampionátu získava táto disciplína na nebývalej popularite. Medzi špičku FIA WRX patria napríklad 9-násobný majster sveta v rely Sébastien Loeb, 2-násobný majster sveta v relykrose a majster sveta v rely (2003) Petter Solberg, či hviezda youtubovských videí “Mr. Gymkhana” Ken Block.

Okrem relykrosu sa však diváci môžu tento rok tešiť na skutočnú plejádu nových a zaujímavých seriálov, ktoré navštívia SLOVAKIA RING. Medzi ozajstnú špičku budú dozaista patriť FIM EWC – Majstrovstvá sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov (24.6.), či FIA ETRC – Majstrovstvá Európy ťahačov na okruhu (15.-16.7.).

Viac informácií nájdete na http://www.slovakiaring.sk.

Comments

comments