Premiéry nových slovenských filmov, ale aj mimoriadnych festivalových noviniek. To je 12. ročník Cinematiku

Ďalším silným titulom, ktorý divákom predstaví tohtoročný Cinematik, bude víťaz v kategórii najlepší film na tohtoročnom festivalu v Berlíne. Maďarský film O tele a duši (A Teströl és Lélekröl) režisérky Ildikó Enyedi rozpráva nekonvenčnú love story dvoch rôzne postihnutých ľudí. Jedným z nich je starnúci finančný riaditeľ a druhou mladá a plachá kontrolórka kvality mäsa. Obaja postupne zisťujú, že sa im snívajú rovnaké sny – uprostred zasneženého lesa sú laňou a jeleňom. Krehká tenká čiara medzi realitou a snom, medzi telom a dušou. Jednu z hlavných postáv filmu si zahrala slovenská rodáčka Alexandra Borbély.

Nemenej pôsobivý odkaz prinesie dokument Sergeia Loznitsu Austerlitz. V Európe stále jestvujú miesta, ktoré svojou vlastnou existenciou pripomínajú bolestné spomienky na holokaust. Snímka staticky pozoruje návštevníkov bývalého koncentračného tábora, ako sa na pietnom mieste správajú, ako fotia samých seba, ako sa smejú, rozprávajú. Dejiny sa menia. Snímka spolu s divákmi hľadá odpovede, či to nie je už len turistická atrakcia, či sa zmenila ľudská podstata a čo vlastne na týchto miestach hľadáme. Film uvedie Cinematik v slovenskej premiére.

Pravidelná súčasť Cinematiku prinesie aj novinku velikána svetovej kinematografie Michaela Hanekeho. Bude to slovenská premiéra jeho najnovšieho filmu Happy End. Dráma popisuje rodinu, žijúcu vo francúzskom mestečku Calais počas prebiehajúcej utečeneckej krízy. Film sa dá čítať ako voľné pokračovanie Hanekeho ostatného filmu Láska. Hlavná postava Georges (Jean-Louis Trintignant) sa po smrti svojej manželky presťahoval ku svojej rodine, kde žije ďalej svoj život. Centrom príbehu je však mladá Eve, vnučka domáceho pána a jej pohľad na svet. Časť filmu je preto nasnímaná modernejšie, na mobilný telefón.

  1. MFF Cinematik sa uskutoční tradične v Piešťanoch v dňoch od 12. do 17. septembra 2017.

 

Akreditácie na festival Cinematik si môžete zakúpiť už dnes na stránke www.cinematik.sk.

Comments

comments