Peter Nagy na aktuálnom turné ukazuje, že aj pianko a sláčiky mu pristanú

Fanúšikovia česko-slovenskej hudobnej stálice Petra Nagya majú určite ešte v čerstvej pamäti jeho úspešné turné The Best of 30 rokov (2014-2015), ktoré ukončil skvelým koncertom v bratislavskej Starej tržnici. Predstavil sa vtedy s vlastnou kapelou Indigo v pop rockovej polohe, v ktorej je na hudobnej scéne všeobecne známy. S kapelou Indigo sa predstavil aj na letnom festivale TOPFEST.

Skalní priaznivci však dobre vedia, že od začiatku jeho kariéry sa v ňom stále ukrýva duša pesničkára. A práve táto jeho poloha naplno vyniká počas aktuálnej šnúry nazvanej príznačne Pianko Tour, ktorá odštartovala 16. októbra koncertom Bratislave a končiť bude už stredu 13. decembra 2017 v Piešťanoch – pridaným koncertom.

Pianko neznamená len klavír

Peter Nagy v minulosti viackrát priznal, že rozmýšľa o koncertnom projekte, ktorý by bol postavený na zvuku klavíra a skladal by sa z “tichých” piesní jeho repertoáru. Za takéto piesne považuje tie, ktoré zložil pre každý svoj album pre upokojenie svojho pesničkárskeho svedomia. Keď pred pár rokmi nahral novú verziu piesní Agáty a Udobrenia, v ktorých namiesto “mašín” zazneli sláčiky, dospel k rozhodnutiu, že musí vzniknúť akustický program zostavený z jemných a pokojných verzií jeho piesní.

Dnes je tento koncertný program na Petrovu radosť i radosť fanúšikov na svete a slovo “pianko” v jeho názve odráža nielen intímnejšiu podobu piesní, v ktorých je popri gitare hlavným nástrojom klavír, ale aj myšlienku, že by sme mali spomaliť svoje životné tempo (sám spevák tieto rýchle časy sarkasticky označuje ako “pizza expres”).

Aj keď sa v posledných rokoch stalo pomerne módnym ťahom prezentovať popové a rockové piesne za sprievodu sláčikov či symfonických telies, nie vždy to vyjde so želaným efektom. Úspech nových prevedení skladieb závisí nielen od schopností aranžérov, ale aj od samotného piesňového materiálu. Výsledok úpravy piesne je totiž aj testom hudobnej kvality jej pôvodnej verzie a nezriedka môže viesť k nude. To však určite nie je prípad Petra Nagya. Na svojom konte má veľké množstvo hitov a nadčasových piesní, ktoré oslovujú poslucháčov aj po troch dekádach od ich vzniku.

Počas PIANKO TOUR  je veľkou oporou aj klavirista Pavol Bartovic

“Zo spolupráce s Petrom Nagyom sa veľmi teším. Je to výnimočný človek s pozitívnym myslením a dobre nám to spolu ladí. Stáť pred vypredanou sálou je pre mňa veľká satisfakcia. Venovali sme tomu časť svojho života a poctivo sme skúšali. Je príjemné počuť, ako ľudia spievajú všetky skladby,” povedal krátko po úspešnom prvom koncerte klavirista Pavol Bartovic. “Som veľmi milo prekvapený. My sme s Pavlom Bartovicom a so sláčikármi dlho skúšali. Potreboval som sa zmestiť do pocitu, že za mnou sedia ľudia, ktorí hrajú veľmi presne a veľmi dobre. My sme s kapelou zvyknutí hrať tak bigbítovo a uvoľnene. Takže som si musel na tento pocit zvykať. A to, že sa to podarilo, je úžasné, som nadšený a ďakujem mojim spoluhráčom aj fanúšikom,” vyznal sa Peter Nagy.

Pianko tour už má pred sebou len jednu zastávku v Piešťanoch v Dome umenia v stredi 13. decembra.

Zdroj: NK Factory, hudba.zoznam.sk

Comments

comments