Majstrovstvá Európy ťahačov na SLOVAKIA RINGU

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneBuffer this pagePrint this page

Orechová Potôň, 20. jún 2018 – Majstrovstvá Európy ťahačov FIA ETRC prichádzajú 13. až 15. júla na okruh SLOVAKIA RING ako OMV MaxxMotion TRUCK RACE OF SLOVAKIA. Po minuloročnej premiére uvidíme tentokrát ťahače spolu so Svetovým pohárom cestovných automobilov – FIA WTCR.

Európsky šampionát FIA ETRC (European Truck Racing Championship) je suverénne najväčším a najpopulárnejším seriálom ťahačov na svete: pretekársky upravený ostrý podvozok, hmotnosť 5300 kg, motor s objemom 13 000 cm3, vodou chladené dymiace brzdy a maximálny výkon 1100 konských síl, ktorý by bez obmedzení vystrelil tieto “nákladiaky” za hranicu 300 km/h. Kvôli bezpečnosti nesmú tieto stroje presiahnuť 160 km/h, no nijako to neuberá na dráme a akcii, ktorá tradične láka divákov po celej Európe. Napokon, vďaka slušnej vyrovnanosti výkonov sú preteky ETRC zábavné vďaka súbojom, kde si piloti vymieňajú farbu svojich nárazníkov…

Pretekárske ťahače začali písať svoju históriu ešte v roku 1979, v USA. Zväčša neupravené stroje dosahovali na rovinkách až 240 km/h! V roku 1985 uzrel svetlo sveta európsky šampionát ETRC. Promotérom seriálu je nemecká spoločnosť ETRA (European Truck Racing Association), ktorá vznikla ako odnož najväčšieho nemeckého autoklubu ADAC. Tento rok je na programe osem podujatí, pričom každé ponúkne štvoro pretekov.

O zábavu sa postará najväčšie štartové pole ETRC za poslednú dekádu: aktuálnej sezóne sa upísalo až 20 tímov. Ďalší štartujúci pribudnú na jednotlivých podujatiach. Úradujúci európsky šampión Adam Lacko chce určite obhájiť svoj titul. Sezónu však nezačal ideálne a po dvoch podujatiach v Taliansku (Misano) a v Maďarsku (Hungaroring) je zatiaľ štvrtý s 58 bodmi. Tento rok má nového tímového kolegu z britskej série ťahačov – Olyho Janesa. Štartové pole ponúka až štyroch šampiónov, ktorí si medzi sebou rozdelili desať titulov za ostatných trinásť rokov: Adam Lacko (Buggyra Freightliner, tím Buggyra International Racing System), Norbert Kiss (Mercedes, tím Tankpool24 Racing), Jochen Hahn (IVECO, tím Hahn Racing) a Antonio Albacete (MAN, tím Trucksport Lutz Bernau). Hahn vedie po dvoch podujatiach (ôsmich pretekoch) priebežné poradie s 95 bodmi pred Norbertom Kissom a Steffi Halmovou (obaja po 64 bodov).

Kalendár FIA ETRC 2018:

 1. Misano (IT): 26.-27. máj
  2. Hungaroring (HU): 16.-17. jún
  3. Nürburgring (DE): 29. jún – 1. júl
  4. SLOVAKIA RING (SK): 14.-15. júl
  5. Most (CZ): 1.-2. september
  6. Zolder (BE): 15.-16. september
  7. Le Mans (FR): 29.-30. september
  8. Jarama (SP): 6.-7. október

Najväčšie motoristické podujatie v histórii okruhu SLOVAKIA RING zažijeme 13.-15. júla. Majstrovstvá Európy ťahačov FIA ETRC a Svetový pohár cestovných vozidiel FIA WTCR doplnia aj pohárové seriály KIA Platinum Race a Suzuki Swift Cup. Tie sú pravidelnou súčasťou našich podujatí a ponúkajú nekonečné súboje v štýle “nárazník o nárazník”. Počas celých pretekov jazdia bok po boku a nedarujú si ani centimeter priestoru navyše. Okruh SLOVAKIA RING má v talóne množstvo ďalších atrakcií pre celé rodiny: zvierací Malkia Park, Vojenské múzeum, Centrum bezpečnej jazdy a simulátor prevrátenia, off-road jazdy, OMV Viva stan aj detské atrakcie.

 

 

Viac informácií a lístky na podujatie nájdete na www.slovakiaring.sk

***

Okruh SLOVAKIA RING / Areál SLOVAKIA RING

SLOVAKIA RING je profesionálny pretekársky okruh s licenciou FIA 2. stupňa, jediný svojho druhu na Slovensku. S celkovou dĺžkou 5 922m sa radí medzi najdlhšie v Európe. Kvalitatívnymi a bezpečnostnými parametrami vytvára okruh zázemie nielen pre prestížne svetové šampionáty pod hlavičkou FIA. Od roku 2010 prináša podujatia pre profesionálnych jazdcov, amatérov aj širokú verejnosť. Ponúka ideálne podmienky pre testovanie vozidiel, prezentácie či samotné preteky okruhového motoršportu.

SLOVAKIA RING v Orechovej Potôni predstavuje jedinečný areál na Slovensku. Na jednom mieste ponúka možnosť jazdiť na motoristickom okruhu, zdokonaliť sa v škole bezpečnej jazdy, vyskúšať si off-road jazdu vo vynovenom areáli a užiť si relax v hoteli. Súčasťou širšieho areálu je aj nový Malkia Park, útočisko pre exotické zvieratá zo súkromných chovov či cirkusov.  Pre všetkých, ktorí si chcú preveriť a zdokonaliť svoje jazdecké zručnosti či už na aute alebo motocykle, je pripravené profesionálne CENTRUM BEZPEČNEJ JAZDY s najmodernejším tréningovým cvičiskom v strednej Európe. Posledným prírastkom atrakcií v areáli je nové Vojenské múzeum exponátov česko-slovenskej ľudovej armády. Expozícia zahŕňa pásovú a kolesovú techniku, delá, húfnice ako aj stíhačku či bojové vrtuľníky. Po aktívnom výkone si môžete dopriať výdatný obed či večeru v reštaurácii Ring a Hoteli Ring***, ktorý ponúka komfortné ubytovanie a wellness centrum so saunami a bazénom.

Mohlo by vás zaujímať

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneBuffer this pagePrint this page

Comments

comments