13. ročník festivalu CINEMATIK pozná svojich ocenených

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneBuffer this pagePrint this page

Piešťany majú za sebou úspešný 13. ročník medzinárodného filmového festivalu. Ten priniesol do piešťanských kinosál niekoľko desiatok medzinárodných filmov, kde nechýbali ani medzinárodné premiéry či dokonca predpremiéry. Filmy boli hodnotené v štyroch sekciách: Cena divákov, Cena primátora, Cena Cinematik.doc a hlavná cena Meeting Point Europe. Trinásty ročník festivalu bol  úspešný a neraz sa podarilo vypredať aj najväčšiu premietaciu sálu piešťanský Dom umenia. Na úvodný otvárací film – Čo len ľudia povedia si našlo cestu vyše 700 divákov

CENA DIVÁKA

Cenu diváka si odniesol film poľského režiséra Pawla Pawlikovskeho Studená vojna. V období budovania stalinského Poľska, ale tiež modernej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky – speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu.

CENA PRIMÁTORA

Cenu primátora mesta Piešťany pána Miloša Tamajku získal dokumentárny film režiséra Mareka Kubuša Posledný autoportét. Autoportrét Mareka Kuboša o odchode z dokumentárneho filmu… o napĺňaní sna… o skrini… o poľovníkovi…

CENA CINEMATIK.DOC

Filmový festival Cinematik má ako jediný aj dokumentárnu sekciu. Cenu Cinematik.doc z 13. ročníka festivalu si odniesol dokumentárny film režiséra Adama Hanuljaka Prípad Kalmus. Monštrám 20. storočia rodáci odhaľujú pamätné dosky a busty. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, na komunistické hlavy útočí červenou farbou, na fašistov blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Nekompromisný košický exot alebo vyje..nec slovenského národa. Vyberte si. Bez neho by však vládla apatická nuda.

 

CENA MEETING POINT EUROPE

Cenu filmových kritikov FIPRESCI získal film poľského režiséra Pawla Pawlikovskeho Studená vojna, ktorý si z piešťanského Cinematiku odniesol aj cenu diváka.

 

Mohlo by vás zaujímať

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneBuffer this pagePrint this page

Comments

comments