FIS pohár lyžovania na tráve na Ahoji

V lyžiarskom stredisku Ahoj na Banke sa počas posledného májového víkendu uskutočnilo prvé tohtoročné FIS podujatie v lyžovaní na tráve. Preteky sú organizované pre licencovaných lyžiarov od 16 rokov. Pre juniorov je to zároveň najvyššia svetová súťaž. Na štart sa postavilo 36 lyžiarov z piatich krajín: Česká republika, Taliansko, Rakúsko, Slovensko a Švédsko.

Súťažilo sa v disciplíne šprint slalom. Z našich pretekárov sa najviac darilo Nikole Fričovej z Bratislavy, ktorá obsadila druhé a štvrté miesto. Úspešní boli aj domáci športovci. Alex Jánoška vybojoval šiestu a desiatu priečku. Vanesa Drahovská, pre ktorú to bol prvý štart v najvyššej súťaži, obsadila počas oboch dní siedme miesto. Adam Masár z Piešťan bol ôsmy.

Technický delegát Michael Stocker z Rakúska, bývalý viacnásobný majster sveta, hodnotil organizáciu pretekov aj svah na výbornú a odporučil v roku 2020 organizovať na Ahoji Svetový pohár dospelých lyžiarov. Následne bol tento návrh predložený na Medzinárodnej komisii FIS a predbežne schválený na termín 6. júna 2020. Tento dátum bude pre Ahoj výnimočný nielen usporiadaním prvého svetového pohára, ale zároveň uplynie 40 rokov od vzniku tohto lyžiarskeho strediska a 10 rokov, odkedy sa na Ahoj vrátilo lyžovanie na tráve.